Halco - MR16EYC/L/AL - MR16 Halogen Flood Aluminum Back 75W 12V 2900K GU5.3 Dimm
Original price
$4.35
-
Original price
$4.35
Original price
$4.35
$4.35
-
$4.35
Current price
$4.35
MR16 Halogen Flood Aluminum Back 75W 12V 2900K GU5.3 Base 5000 Avg Life 99 CRI Dimmable
Halogen lamp with long life almost twice the rated life of standard MR16 lamps See footnotes on Catalog page for handling Halogen Lamps.
Features
- Aluminized reflector
- No color shift
- High lumen maintenance
Product Details
| Product Code | MR16EYC/L/AL |
| Halco Product ID | 70761 |
| UPC | 807154707614 |
| Category | MR Halogen Reflectors - Floods and Spots |
| Technology | Halogen |
| Applications | Residential, Commercial Retail, Display-Accent lighting, General lighting |
| Color Temperature | 2900K |
| Wattage | 75W |
| Lumens | 1200 |
| Voltage | 12V |
| Dimmable | Yes |
| CRI | 99 |
| Energy Star | No |
| Weight (lb) | 0.11459999999999999 |
| Country of Origin | CN |