Halco - MR16FL20/L/GU10 - MR16 Halogen Flood with Lens 20W 120V 2800K GU10 Dimm
Original price
$4.86
-
Original price
$4.86
Original price
$4.86
$4.86
-
$4.86
Current price
$4.86
MR16 Halogen Flood with Lens 20W 120V 2800K GU10 Base 110 Lumens 2000 Avg Life 99 CRI Dimmable
See footnotes on catalog page for handling Halogen lamps
Features
- No color shift
- Protective glass lens
- High lumen maintenance
Product Details
| Product Code | MR16FL20/L/GU10 |
| Halco Product ID | 107152 |
| UPC | 807154171521 |
| Category | MR Halogen Reflectors - Floods and Spots |
| Technology | Halogen |
| Applications | Residential, Commercial Generale and decorative lighting, Accent, Display lighting |
| Color Temperature | 2800K |
| Wattage | 20W |
| Lumens | 140 |
| Voltage | 120V |
| Dimmable | Yes |
| CRI | 99 |
| Energy Star | No |
| Dimensions L | 2 |
| Dimensions W | 2 |
| Dimensions H | 2.2799999999999998 |
| Weight (lb) | 0.129 |
| Country of Origin | CN |