Halco - MR16FL35/L/GU10 - MR16 Halogen Flood with Lens 35W 120V 2800K GU10 Dimm
Original price
$4.92
-
Original price
$4.92
Original price
$4.92
$4.92
-
$4.92
Current price
$4.92
MR16 Halogen Flood with Lens 35W 120V 2800K GU10 Base 300 Lumens 2000 Avg Life 99 CRI Dimmable
See footnotes on catalog page for handling Halogen lamps
Features
- No color shift
- Protective glass lens
Product Details
| Product Code | MR16FL35/L/GU10 |
| Halco Product ID | 107154 |
| UPC | 807154171545 |
| Category | MR Halogen Reflectors - Floods and Spots |
| Technology | Halogen |
| Applications | Residential, Commercial Generale and decorative lighting, Accent, Display lighting |
| Color Temperature | 2800K |
| Wattage | 35W |
| Lumens | 280 |
| Voltage | 120V |
| Dimmable | Yes |
| CRI | 99 |
| Energy Star | No |
| Dimensions L | 2 |
| Dimensions W | 2 |
| Dimensions H | 2.2799999999999998 |
| Weight (lb) | 0.129 |
| Country of Origin | CN |