Halco - 5T14-CL-FLED4-950-E26-D - LED Filament T14 4.25in E26 5000K 450L 40W-equiv Clear Dim T20
Original price
$3.44
-
Original price
$3.44
Original price
$3.44
$3.44
-
$3.44
Current price
$3.44
LED Filament Tube 4.25in T14 Bulb Medium (E26) Base 5000K 5W 450 Lumens (40W Equiv) Clear Dimmable T20 Gen-4
Halco’s Decorative LED Filament Tube Series blends vintage form with modern LED performance for a sleek, minimalist aesthetic. Designed with clear glass and exposed filament styling, these T8, T10, and T14 lamps deliver up to 800 lumens of crisp, 90+ CRI light in warm or daylight tones. Ideal for open sconces, wall accents, and statement fixtures, they offer smooth dimming and energy efficient operation with E12 or E26 base options. A stylish solution for residential, retail, and hospitality settings that call for both character and performance- Energy efficient replacement for 40W incandescent T14 bulb
- Ideal for decorative and accent lighting
- Classic slim tubular glass shapes
- 90+ CRI for superior color rendering
- TRIAC dimming
- California Title 20 compliant
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=10, Master=60
Features
- Energy efficient replacement for 40W incandescent T14 bulb
- Ideal for decorative and accent lighting
- Classic slim tubular glass shapes
- 90+ CRI for superior color rendering
- TRIAC dimming
- California Title 20 compliant
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=10, Master=60
Product Details
| Product Code | 5T14-CL-FLED4-950-E26-D |
| Halco Product ID | 82707 |
| UPC | 807154827077 |
| Category | LED Filament Bulbs |
| Technology | LED |
| Applications | Decorative Linear Fixtures, Retail and Display Lighting, Residential Accent and Ambient Lighting, Hospitality and Restaurant Lighitng, Event and Specialty Lighting |
| Color Temperature | 5000K |
| Watts | 5W |
| Lumens | 450 |
| Voltage | 120V |
| Base | Medium (E26) |
| Dimmable | Yes |
| Finish | Clear |
| Weight (lb) | 0.116 |
| Country of Origin | CN |