Halco - 2S14-CL-FLED4-950-E26-D - LED Filament S14 E26 5000K 200L 25W-equiv Clear Dim T20
Original price
$3.13
-
Original price
$3.13
Original price
$3.13
$3.13
-
$3.13
Current price
$3.13
LED Filament Sign S14 Bulb Medium (E26) Base 5000K 2.2W 200 Lumens (25W Equiv) Clear Dimmable T20 Gen-4
Halco’s Decorative LED Filament S14 Series is designed for festive, functional, and attention-grabbing lighting. Featuring the classic sign bulb shape, these lamps are offered in clear, amber, and bold color finishes—including red, green, blue, yellow, and orange. Ideal for string lights, signage, and outdoor decorative fixtures, they deliver reliable 25W replacement performance, smooth dimming, and long-life operation. A vibrant choice for residential, hospitality, and event spaces where color and ambiance matter.- Energy efficient replacement for 25W incandescent S14 bulbs
- Ideal for string lights, signage, and accent lighting
- Cannot be directly used in DC low-voltage solar string lights
- Classic S14 glass shape
- 90+ CRI for superior color rendering
- TRIAC dimming
- California Title 20 compliant
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=10, Master=50
Features
- Energy efficient replacement for 25W incandescent S14 bulbs
- Ideal for string lights, signage, and accent lighting
- Cannot be directly used in DC low-voltage solar string lights
- Classic S14 glass shape
- 90+ CRI for superior color rendering
- TRIAC dimming
- California Title 20 compliant
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=10, Master=50
Product Details
| Product Code | 2S14-CL-FLED4-950-E26-D |
| Halco Product ID | 82683 |
| UPC | 807154826834 |
| Category | LED Filament Bulbs |
| Technology | LED |
| Applications | String and Festive Lighting, Outdoor and Landscape Lighting, Hospitality and Restaurant Lighitng, Residential Decorative Lighting, Event and Special Occasion Lighting |
| Color Temperature | 5000K |
| Watts | 2.2W |
| Lumens | 200 |
| Voltage | 120V |
| Base | Medium (E26) |
| Dimmable | Yes |
| Finish | Clear |
| Weight (lb) | 0.08 |
| Country of Origin | CN |