Halco - 3CA11-CL-FLED4-930-E12-D - LED Filament CA11 E12 3000K 300L 40W-equiv Clear Dim T20
Original price
$3.36
-
Original price
$3.36
Original price
$3.36
$3.36
-
$3.36
Current price
$3.36
LED Filament Flame Tip CA11 Bulb Candelabra (E12) Base 3000K 3.3W 300 Lumens (40W Equiv) Clear Dimmable T20 Gen-4
Halco’s Decorative LED Filament CA11 Series blends the charm of vintage flame-tip design with the benefits of modern LED technology. Featuring clear or frosted glass and classic filament styling, these lamps offer up to 800 lumens of crisp, high-quality light with a vibrant 90+ CRI. Available in warm and daylight tones with E12 and E26 base options, the series includes both standard and lumen-selectable models. With smooth Triac or convenient 3-step dimming, CA11 lamps are an elegant, energy-efficient solution for chandeliers, sconces, and decorative fixtures in residential, hospitality, and retail settings- Energy efficient replacement for 40W incandescent CA11 bulbs
- Ideal for decorative and general-purpose lighting
- Classic candelabra flame tip glass shape
- 90+ CRI for superior color rendering
- TRIAC dimming
- California Title 20 compliant
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=20, Master=80
Features
- Energy efficient replacement for 40W incandescent CA11 bulbs
- Ideal for decorative and general-purpose lighting
- Classic candelabra flame tip glass shape
- 90+ CRI for superior color rendering
- TRIAC dimming
- California Title 20 compliant
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=20, Master=80
Product Details
| Product Code | 3CA11-CL-FLED4-930-E12-D |
| Halco Product ID | 82598 |
| UPC | 807154825981 |
| Category | LED Filament Bulbs |
| Technology | LED |
| Applications | Antique and Vintage Chandeliers, Decorative Wall Sconces, Residential Accent and Ambient Lighting, Hospitality and Restaurant Lighitng, Historic and Specialty Venues |
| Color Temperature | 3000K |
| Watts | 3.3W |
| Lumens | 300 |
| Voltage | 120V |
| Base | Candelabra (E12) |
| Dimmable | Yes |
| Finish | Clear |
| Weight (lb) | 0.08 |
| Country of Origin | CN |