Halco - 7PAR20-FL-LED-9CS-D-T20 - LED PAR20 (40D) Select 2700K-5000K 7W 550L (50W Eq) Dimm T20
Original price
$4.53
-
Original price
$4.53
Original price
$4.53
$4.53
-
$4.53
Current price
$4.53
LED PAR20 Flood (40D) Color Selectable 2700K-5000K 7W 550 Lumens (50W Equiv) Dimmable T20
These selectable LED Lamps are an extension to Halco's current Generation 5 A-shape, PAR and BR Lamps. Five selectable color temps allows for consolidation of stocked inventory, saves carrying cost and simplifies inventory management. Halco’s ProLED Select A19 Series combines classic design with advanced flexibility. Offered in both E26 and GU24 base options, each lamp features five selectable color temperatures and a high 90+ CRI for rich, true-to-life illumination. Ideal for homes, apartments, and light commercial spaces, these lamps make it easy to set the perfect mood without changing products. CEC Title 20 compliant and energy efficient, the Select A19 Series delivers the classic look customers love—backed by the modern performance they expect.- Energy efficient replacement for 50W halogen PAR20
- Medium flood beam (40Deg) for balanced coverage
- Reduce the number of stocking skus
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=6, Master=36
- Five selectable color temperatures
- 90+ CRI for superior color rendering
- TRIAC dimming
- California Title 20 compliant
Features
- Energy efficient replacement for 50W halogen PAR20
- Medium flood beam (40Deg) for balanced coverage
- Reduce the number of stocking skus
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=6, Master=36
- Five selectable color temperatures
- 90+ CRI for superior color rendering
- TRIAC dimming
- California Title 20 compliant
Product Details
| Product Code | 7PAR20-FL-LED-9CS-D-T20 |
| Halco Product ID | 83217 |
| UPC | 807154832170 |
| Category | LED PAR Floods |
| Technology | LED |
| Applications | General residential and commercial spaces such as educational healthcare hospitality retail office space. Used in downlighting. |
| Color Temperature | Selectable 2700K, 3000K, 3500K, 4000K or 5000K |
| Watts | 7W |
| Lumens | 551 - 608 |
| Voltage | 120V |
| Base | Medium (E26) |
| Dimmable | Yes (Triac) |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 0.099 |
| Country of Origin | CN |