Halco - 8BR30-FL-LED-827-DIM-ES - LED BR30 Flood 8W 2700K Dim 80+ CRI 650L Essential
Original price
$4.56
-
Original price
$4.56
Original price
$4.56
$4.56
-
$4.56
Current price
$4.56
LED BR30 Flood 8W 2700K Dimmable 80+ CRI 650 Lumen White Housing (Essential Series)
Halco’s PAR and BR/R portfolio offers two distinct series which meet the needs of different users and applications. The “milk, bread, and eggs†of the line is the Essential Series. This series meets the needs of the everyday user with standard 80+ CRI, white housing, and standard flood beam angles. The performance series is Halco’s “filet mignon†boasting 90+ CRI, white and black housings, and both narrow and standard flood beam angles. In addition, the Performance Series provides higher efficacy, L70, and warranty while meeting Title 20 and Title 24-JA8-2019 requirements- 80+ CRI
- White Housing
- 25,000 Hours
- Triac Dimming
Features
- 80+ CRI
- White Housing
- 25,000 Hours
- Triac Dimming
Product Details
| Product Code | 8BR30-FL-LED-827-DIM-ES |
| Halco Product ID | 80290 |
| UPC | 807154802906 |
| Category | LED BR (Bulged Reflector) Floods |
| Technology | LED |
| Applications | General residential and commercial spaces such as educational healthcare hospitality retail office space. Used in downlighting. |
| Color Temperature | 2700K |
| Watts | 8W |
| Lumens | 650 |
| Voltage | 120V |
| Base | Medium (E26) |
| Dimmable | Yes (Triac) |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 0.28 |
| Country of Origin | CN |