Halco - 9A19-CL-FLED4-9CS-E26-D - LED Filament A19 E26 5-CCT Select 800L 60W-equiv Clear Dim T20
Original price
$9.38
-
Original price
$9.38
Original price
$9.38
$9.38
-
$9.38
Current price
$9.38
LED Filament A19 Bulb Medium (E26) Base Color Selectable 2700K-5000K 8.8W 800 Lumens (60W Equiv) Clear Dimmable T20 Gen-4
Halco’s Decorative LED Filament A19 Series brings together the classic look of a traditional bulb with the flexibility of modern LED technology. Featuring standard, color-selectable, and lumen-selectable models, this versatile series delivers up to 1600 lumens with a vivid 90+ CRI for vibrant, true-to-life light. Offered in warm and daylight tones, these lamps provide consistent, high-quality illumination for both decorative and everyday applications. With options for Triac or 3-step dimming, they’re an ideal choice for residential, hospitality, retail, and commercial settings where style and performance matter- Energy efficient replacement for 60W incandescent A19 bulbs
- Ideal decorative and general-purpose lighting
- Classic A-shape glass
- Five selectable color temperatures
- 90+ CRI for superior color rendering
- TRIAC dimming
- California Title 20 compliant
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=10, Master=60
Features
- Energy efficient replacement for 60W incandescent A19 bulbs
- Ideal decorative and general-purpose lighting
- Classic A-shape glass
- Five selectable color temperatures
- 90+ CRI for superior color rendering
- TRIAC dimming
- California Title 20 compliant
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=10, Master=60
Product Details
| Product Code | 9A19-CL-FLED4-9CS-E26-D |
| Halco Product ID | 82533 |
| UPC | 807154825332 |
| Category | LED Filament Bulbs |
| Technology | LED |
| Applications | Residential General and Decorative Lighting, Hospitality and Restaurant Lighitng, Retail Lighting and Displays, Commercial and Office Accent Lighting, Event and Specialty Lighting |
| Color Temperature | Selectable 2700K, 3000K, 3500K, 4000K or 5000K |
| Watts | 8.8W |
| Lumens | 800 |
| Voltage | 120V |
| Base | Medium (E26) |
| Dimmable | Yes |
| Finish | Clear |
| Weight (lb) | 0.146 |
| Country of Origin | CN |