Halco - AWP-4-WS-CS-U-PC - Adjustable Wallpack Select 60W-70W-80W & Color + Photocell
Original price
$206.08
-
Original price
$206.08
Original price
$206.08
$206.08
-
$206.08
Current price
$206.08
Adjustable Wallpack, Field Selectable Watts 60W-70W-80W and Color Selectable 3000K-4000K-5000K, 120-277VAC, Photocell-Enable/Disable
The Adjustable Wallpack offers a modern full cut-off design that is a perfect solution for a broad range of outdoor lighting applications. The AWP is designed with ProLED Select technology, that allow users to select between the desired lumens and CCT for their application. The AWP pivoting head enables the installer to adjust between 0-90 degrees, putting light where you need it most. The AWP comes standard with an integrated photocell That is easily enabled or disabled, providing dusk-to-dawn controls for even greater energy savings. With ProLED Select Technology, adjustable head and built-in photocell, the AWP is one of the most versatile wallpacks in the market. This wallpack has a hinged door for easy access and installation, multiple conduit entry points and 0-10 VDC dimming. Applications include building entrances, loading docks, walkways and storage facilities.- Field selectable CCT between 3000K,4000K and 5000K
- Field adjustable lumens
- Integrated photocell with enable/disable function
- Adjustable head-pivots up to 90 degrees
- Dark sky friendly when mounted at 0? setting
- Recessed optics for increased visual comfort
Features
- Field selectable CCT between 3000K,4000K and 5000K
- Field adjustable lumens
- Integrated photocell with enable/disable function
- Adjustable head-pivots up to 90 degrees
- Dark sky friendly when mounted at 0? setting
- Recessed optics for increased visual comfort
Product Details
| Product Code | AWP-4-WS-CS-U-PC |
| Halco Product ID | 39877 |
| UPC | 807154398775 |
| Category | Cutoff - Adjustable Wallpacks |
| Technology | LED |
| Color Temperature | Selectable 3000K, 4000K or 5000K |
| Watts | Selectable 60W, 70W or 80W |
| Lumens | 8034-11144 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | Bronze |
| Weight (lb) | 5.54 |
| Country of Origin | VN |