Halco - B11CL3/827/BR/LED - LED Bullet (B11) Chandelier Bulb Brass (E12) 120V 180L Dimm
Original price
$11.26
-
Original price
$11.26
Original price
$11.26
$11.26
-
$11.26
Current price
$11.26
LED Bullet (B11) Chandelier Bulb Brass Candelabra (E12) Base 120V 180 Lumen 25000 hours 82 CRI Dimmable
ProLED ® Chandelier lamps combine quality LEDs with superior thermal construction for long life and energy efficient illumination- Omnidirectional Distribution and Dimming Beautifully Mimics Incandescent Performance
- Cream, Chrome and Brass Base Finish Options
- Chandeliers, Sconces and Exterior Lantern applications
- UL Listed for damp locations
- Dimmable to 5%
Features
- Omnidirectional Distribution and Dimming Beautifully Mimics Incandescent Performance
- Cream, Chrome and Brass Base Finish Options
- Chandeliers, Sconces and Exterior Lantern applications
- UL Listed for damp locations
- Dimmable to 5%
Product Details
| Product Code | B11CL3/827/BR/LED |
| Halco Product ID | 80789 |
| UPC | 807154807895 |
| Category | LED B11 Chandelier Bulbs |
| Technology | LED |
| Applications | Residential, Commercial Accent, Display, Retail |
| Color Temperature | 2700K |
| Watts | 3W |
| Lumens | 180 |
| Base | Candelabra (E12) |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | Brass |
| Weight (lb) | 0.1 |
| Country of Origin | CN |