Halco - B11CL5/827/E26/LED - LED Bullet (B11) Chandelier Bulb Cream (E26) 120V 300L Dimm
Original price
$8.44
-
Original price
$8.44
Original price
$8.44
$8.44
-
$8.44
Current price
$8.44
LED Bullet (B11) Chandelier Bulb Cream Medium (E26) Base 120V 300 Lumen 25000 hours 82 CRI Dimmable
ProLED ® Chandelier lamps combine quality LEDs with superior thermal construction for long life and energy efficient illumination- Omnidirectional Distribution and Dimming Beautifully Mimics Incandescent Performance
- Cream, Chrome and Brass Base Finish Options
- Chandeliers, Sconces and Exterior Lantern applications
- UL Listed for damp locations
- Dimmable to 5%
Features
- Omnidirectional Distribution and Dimming Beautifully Mimics Incandescent Performance
- Cream, Chrome and Brass Base Finish Options
- Chandeliers, Sconces and Exterior Lantern applications
- UL Listed for damp locations
- Dimmable to 5%
Product Details
| Product Code | B11CL5/827/E26/LED |
| Halco Product ID | 80168 |
| UPC | 807154801688 |
| Category | LED B11 Chandelier Bulbs |
| Technology | LED |
| Applications | Residential, Commercial Accent, Display, Hospitality, Retail |
| Color Temperature | 2700K |
| Watts | 4.5W |
| Lumens | 300 |
| Base | Medium (E26) |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | Cream |
| Weight (lb) | 0.158 |
| Country of Origin | CN |