Halco - BR30FL8/PNK/LED - LED BR30 Flood 8W Pink Dimm E26 120V -L 25Khrs 80CRI
Original price
$21.62
-
Original price
$21.62
Original price
$21.62
$21.62
-
$21.62
Current price
$21.62
LED BR30 Flood 8W Pink Dimmable Medium E26 Base 120V - Lumen - 25000 hours - 80CRI
ProLED ® Reflector lamps illuminate an atmosphere like Incandescent with long life and energy savings- UL Listed for Damp Locations
- Approved for use in ICAT Rated Luminaires
- Dimmable to 5% for design flexibility
- ENERGY STAR ® Certified
Features
- UL Listed for Damp Locations
- Approved for use in ICAT Rated Luminaires
- Dimmable to 5% for design flexibility
- ENERGY STAR ® Certified
Product Details
| Product Code | BR30FL8/PNK/LED |
| Halco Product ID | 80988 |
| UPC | 807154809882 |
| Category | LED BR (Bulged Reflector) Floods |
| Technology | LED |
| Applications | Residential, Commercial Accent, Display, Retail,Education, Healthcare, Hospitality, office |
| Color Temperature | Pink |
| Watts | 8W |
| Voltage | 120V |
| Base | Medium (E26) |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 0.625 |
| Country of Origin | CN |