Halco - CBT-14-LS-CS-UNV-EM - 1x4 Troffer Controls Ready Lum & Color Select 0-10V Dim EM Battery
Original price
$209.38
-
Original price
$209.38
Original price
$209.38
$209.38
-
$209.38
Current price
$209.38
LED 1X4 Center Basket Troffer Controls Ready 3.5mm Receptacle Lumen & Color Selectable With 90 Min Emergency Battery Backup & Test Switch
The Center Basket Troffer is a family of sleek, modern LED troffers and retrofit kits designed for new construction, remodel and retrofit recessed ceiling applications. The fully illuminated, frosted acrylic center basket design can fully illuminate the floor and walls of a room while still minimizing fixture glare. Removeable end caps conceal a 3.5mm receptacle for integrated sensor fixture control one end and an optional emergency battery pack test button on the other end. The retrofit kits can be used to easily and quickly convert most standard fluorescent parabolic, troffer and panel fixtures to a energy efficient, controls ready luminaire. Enlist the Center Basket Troffer family for your next lighting project.- Base Item 81798 with Factory Installed Backup Battery & End Cap Tester Switch
- If out of stock expect longer leadtimes
- 3.5mm receptacle for integrated fixture sensors
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery times
Features
- Base Item 81798 with Factory Installed Backup Battery & End Cap Tester Switch
- If out of stock expect longer leadtimes
- 3.5mm receptacle for integrated fixture sensors
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery times
Product Details
| Product Code | CBT-14-LS-CS-UNV-EM |
| Halco Product ID | 81804 |
| UPC | 807154818044 |
| Technology | LED |
| Applications | Commercial, Education, Healthcare , Hospitality, Retail Office, Lobby, Hallway, Conference Room, Classroom |
| Color Temperature | Selectable 3500K, 4000K or 5000K |
| Watts | Selectable 20W, 25W or 30W |
| Lumens | 2500 - 4000 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 11.6 |
| Country of Origin | US |