Halco - CLHB-2-LS-CS-H - Controls Ready HV CLHB-2 Lum & Color Select Z10 Adj Beam Angle
Original price
$205.31
-
Original price
$205.31
Original price
$205.31
$205.31
-
$205.31
Current price
$205.31
LED Controls Ready Compact Linear Highbay-2 High Voltage, Lumen & Color Select 19.7K-24.2K LM 125W-165W 35-40-50K, Adj Beam Angle (Narrow, Standard, Wide) Z10 Socket 277-480V Chain Mount
The Compact Linear High Bay (CLHB) combines advanced functionality with a compact, installer-friendly design to deliver strong performance across a wide range of commercial and industrial applications. Its diecast aluminum housing provides excellent heat dissipation and long-term durability, while field-selectable lumen output, CCT, and beam angle give users the flexibility to optimize light levels and distribution directly on site. The fixture also includes a Zhaga Z-10 receptacle for plug-and-play control integration, enabling standalone or Bluetooth and other advanced lighting control solutions to support greater energy savings and system efficiency. With its blend of performance, adaptability, and modern control readiness, the CLHB offers a reliable and versatile lighting solution for warehouses, gymnasiums, retail spaces, and other large indoor environments.- Has High Voltage 277-480V Driver Installed
- Compact Design to Reduce Shipping and Installation Time
- Lumen and Color Selectable
- Adjustable Beam Angle (Narrow, Standard or Wide) with Simple Switch
- Zhaga Z10 Base for Plug & Play Sensor options (Bluetooth or Standalone)
- Operates in Temperatures up to 55C (131F)
- Comes with Chain and V-Hook, Pendant & Bracket Ceiling Mount Sold Separately
Features
- Has High Voltage 277-480V Driver Installed
- Compact Design to Reduce Shipping and Installation Time
- Lumen and Color Selectable
- Adjustable Beam Angle (Narrow, Standard or Wide) with Simple Switch
- Zhaga Z10 Base for Plug & Play Sensor options (Bluetooth or Standalone)
- Operates in Temperatures up to 55C (131F)
- Comes with Chain and V-Hook, Pendant & Bracket Ceiling Mount Sold Separately
Product Details
| Product Code | CLHB-2-LS-CS-H |
| Halco Product ID | 36185 |
| UPC | 807154361854 |
| Technology | LED |
| Applications | Warehouses, Gymnasiums, Retail Spaces, Big Box Retail and other large indoor environments |
| Color Temperature | Selectable 3500K, 4000K or 5000K |
| Watts | Selectable 140W, 150W or 160W |
| Lumens | 19,700-22,500-24,200 LM |
| Voltage | 277-480VAC |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 8 |