Halco - CLHB-3-WS-CS-H-EM - Compact Linear Highbay 3 180W-200W-220W 24.5-31K Lum 4K-5K HV EM BKUP
Original price
$453.65
-
Original price
$453.65
Original price
$453.65
$453.65
-
$453.65
Current price
$453.65
ProLED Select Compact Linear Highbay 3 Watts Selectable 180W-200W-220W (24540-31023 Lunens) Color Selectable 4000K-5000K HV 277-480VAC Chain Mount with Emergency Battery Backup
The Compact Linear High Bay (CLHB) is designed to meet the needs of the budget-conscious contractor. CLHB boasts robust performance in a smaller footprint to save space and cut down installation time. Designed with a durable die-cast aluminum housing and matte acrylic lens to eliminate glare, the CLHB is a reliable solution for light-duty industrial with 50,000 hour rated life- Base item 36102 with Factory Installed Options such as Motion Sensor, Battery Backup & High Voltage
- If out of stock expect longer leadtimes
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery times
Features
- Base item 36102 with Factory Installed Options such as Motion Sensor, Battery Backup & High Voltage
- If out of stock expect longer leadtimes
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery times
Product Details
| Product Code | CLHB-3-WS-CS-H-EM |
| Halco Product ID | 36125 |
| Technology | LED |
| Applications | Distribution Warehouses, Retail, Big Box Stores, Gymnasiums, Manufacturing Facilities |
| Color Temperature | Selectable 4000K or 5000K |
| Watts | Selectable 180W, 200W or 220W |
| Lumens | 24540-31023 |
| Voltage | 277-480V |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 9.26 |
| Country of Origin | US |