Halco - CLHB-4-WS-CS-H-EM - Compact Linear Highbay 4 240W-280W-320W 32-45K Lum 4K-5K HV EM BKUP
Original price
$536.47
-
Original price
$536.47
Original price
$536.47
$536.47
-
$536.47
Current price
$536.47
ProLED Select Compact Linear Highbay 4 Watts Selectable 240W-280W-320W (32450-45287 Lumens) Color Selectable 4000K-5000K HV 277-480VAC Chain Mount with Emergency Battery Backup
The Compact Linear High Bay (CLHB) is designed to meet the needs of the budget-conscious contractor. CLHB boasts robust performance in a smaller footprint to save space and cut down installation time. Designed with a durable die-cast aluminum housing and matte acrylic lens to eliminate glare, the CLHB is a reliable solution for light-duty industrial with 50,000 hour rated life- Base item 36103 with Factory Installed Options such as Motion Sensor, Battery Backup & High Voltage
- If out of stock expect longer leadtimes
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery times
Features
- Base item 36103 with Factory Installed Options such as Motion Sensor, Battery Backup & High Voltage
- If out of stock expect longer leadtimes
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery times
Product Details
| Product Code | CLHB-4-WS-CS-H-EM |
| Halco Product ID | 36132 |
| Technology | LED |
| Applications | Distribution Warehouses, Retail, Big Box Stores, Gymnasiums, Manufacturing Facilities |
| Color Temperature | Selectable 4000K or 5000K |
| Watts | Selectable 240W, 280W or 320W |
| Lumens | 32,450-45,237 |
| Voltage | 277-480V |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 10.14 |
| Country of Origin | US |