Halco - FLFS70/3CCTU/YK - Select Flood 70W 3000K 4000K or 5000K Yoke Mount
Original price
$39.06
-
Original price
$39.06
Original price
$39.06
$39.06
-
$39.06
Current price
$39.06
ProLED Select Flood 70W Selectable Color Temp 3000K 4000K or 5000K Yoke Mount 120 277V
The new ProLED Select Flood Series offers the best value in the Commercial & Industrial Floodlight market. The FLFS Flood Series combines performance, design, and the option to select between three color temperatures in one competitively priced fixture. The FLFS Series product is made of high quality, die-cast aluminum with a poly-carbonate lens and an integrated heat sink. Combine that with a watertight, IP65 rating and you have a extremely durable fixture with a L70 of over 100,000 hours. With multiple lumen packages and mounting options, the ProLED Select Flood Series is the right fit for almost any outdoor lighting application.- Selectable Color Temperature
- 7H x 6V NEMA Beam Spread
- Die-Casting Aluminum Housing
- Integrated Heat Sink
- Polycarbonate Lens
- IP65 Rated for Wet Locations
- Universal Mounting Location
Features
- Selectable Color Temperature
- 7H x 6V NEMA Beam Spread
- Die-Casting Aluminum Housing
- Integrated Heat Sink
- Polycarbonate Lens
- IP65 Rated for Wet Locations
- Universal Mounting Location
Product Details
| Product Code | FLFS70/3CCTU/YK |
| Halco Product ID | 10346 |
| UPC | 807154103461 |
| Category | Flood Lighting |
| Technology | LED |
| Applications | Distribution Commercial, Industrial, Retail, Storage, Utility, Shopping Centers, Task Lighting, Security Building lighting |
| Color Temperature | Selectable 3000K, 4000K or 5000K |
| Watts | 70W |
| Lumens | 10252 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | Bronze |
| Weight (lb) | 6.2 |
| Country of Origin | VN |