Halco - FPL-24-LS-CS-UNV-EM - LED 2X4 Flat Panel Lumen & Color Select Dimm with EM
Original price
$194.53
-
Original price
$194.53
Original price
$194.53
$194.53
-
$194.53
Current price
$194.53
LED 2X4 Flat Panel Lumen & Color Selectable with Emergency Battery Backup (3750-5625Lum 3500K 4000K 5000K) UNV 120-277V 0-10V Dimmable
Halco’s Flat Panel Series is a family of highly efficient, versatile, configurable recessed fixtures, designed for recessed T-Grid applications. The DLC Premium listed panels offer lumen output and color temperature select ability, making their versatility and simple aesthetic design perfect for educational, commercial, retail and office applications. An optional 3.5mm audio jack can be used for the additions of PIR and microwave sensors and allows for DLC listing as a Luminaire Level Lighting Controlled fixture.- Base Item 90520 with Factory Installed Battery Backup
- If out of stock expect longer leadtimes
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery dates
- DLC Premium Listed
- 90 mins of battery backup
Features
- Base Item 90520 with Factory Installed Battery Backup
- If out of stock expect longer leadtimes
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery dates
- DLC Premium Listed
- 90 mins of battery backup
Product Details
| Product Code | FPL-24-LS-CS-UNV-EM |
| Halco Product ID | 90526 |
| UPC | 807154905263 |
| Technology | LED |
| Color Temperature | Selectable 3500K, 4000K or 5000K |
| Watts | Selectable 30W, 35W or 40W |
| Lumens | Selectable Lumens 3700/4300/5600 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 13.8 |
| Country of Origin | US |