Halco - FSDLS5FR12/CCT/LED - LED Slim Downlight 5in 10W 2700K-5000K CCT Select Dimm JA-8
Original price
$20.78
-
Original price
$20.78
Original price
$20.78
$20.78
-
$20.78
Current price
$20.78
LED Select Slim Downlight 5in 10W Smooth Trim 2700K-5000K Color Selectable 863-907lm Dimmable JA-8
The Halco ProLED Color Selectable CCT Slim Downlight Series provides a high performing, ultra-slim, modern solution for new construction
and retrofit downlighting projects. It offers the ability to select between 5 color temperatures which essentially reduces 35 products down to just 7 SKU's. This innovative product is available in both round and square, 3in, 4in, 5in, and 8in housings with four different lumen outputs to make this one of the most versatile residential downlights on the market. A perfect choice for Ceiling Light, Overhead Light, Awning Lighting, and Under Eave lighting.
Features
- Five Selectable Color Temperatures
- 90+ CRI for Superior Color Rendering
- UL Listed for Wet Locations
- Low Profile Design
- Triac Dimming to 10%
Product Details
| Product Code | FSDLS5FR12/CCT/LED |
| Halco Product ID | 89153 |
| UPC | 807154891535 |
| Category | Recessed Downlights |
| Technology | LED |
| Color Temperature | Selectable 2700K, 3000K, 3500K, 4000K or 5000K |
| Wattage | 10W |
| Lumens | 863-907 |
| Voltage | 120V |
| Dimmable | Yes (Triac) |
| Finish | White |
| Location Rating | Wet Location |
| Warranty | 5 years |
| CRI | 90 |
| DLC | No |
| Energy Star | Yes |
| UL Listed | No |
| ETL Listed | Yes |
| IP Rating | No |
| Title 24 | No |
| Dimensions L | 7.28 |
| Dimensions W | 3.15 |
| Dimensions H | 6.5 |
| Weight (lb) | 1.6 |
| Country of Origin | TH |