Halco - G25FR6/830/LED - LED Globe (G25) (E26) 120V 470L 25000 hours Dimm
Original price
$14.81
-
Original price
$14.81
Original price
$14.81
$14.81
-
$14.81
Current price
$14.81
LED Globe (G25) Bulb Medium (E26) Base 120V 470 Lumen 25000 hours 82 CRI Dimmable
UL Listed for damp location Quality high power LED with superior thermal construction for long life and energy efficient illumination- 25,000 Hour life, 17 times longer than traditional lamps
- Dimmable to 5% for design flexibility
- Omnidirectional distribution for soft even illumination
- UL Listed for damp locations
Features
- 25,000 Hour life, 17 times longer than traditional lamps
- Dimmable to 5% for design flexibility
- Omnidirectional distribution for soft even illumination
- UL Listed for damp locations
Product Details
| Product Code | G25FR6/830/LED |
| Halco Product ID | 80180 |
| UPC | 807154801800 |
| Category | LED Globe (G25) Bulbs |
| Technology | LED |
| Applications | Residential, Commercial Accent, Display, Education, Healthcare |
| Color Temperature | 3000K |
| Watts | 6W |
| Lumens | 470 |
| Base | Medium (E26) |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | Frosted |
| Weight (lb) | 0.1812 |
| Country of Origin | CN |