Halco - HID20/OMNI/850/LED - HID A-Shape Omni Retrofit Lamp 20W 5000K (E26) 2865L Non-Dim
Original price
$22.75
-
Original price
$22.75
Original price
$22.75
$22.75
-
$22.75
Current price
$22.75
HID Omnidirectional Retrofit A-Shape Lamp 20W 5000K Medium (E26) Base 120-277V 2865 Lumens 84CRI Non-Dimmable
The ProLED HID Retrofit lamps are an easy to install LED solution for post tops, bollards and low bay fixtures. These lamps offer an energy-efficient alternative to traditional Metal Halide, Incandescent and CFL lamps. A 50,000 hour useful life, combined with the ability to eliminate the ballast ensures that luminaire maintenance is a thing of the past. The ProLED HID Retrofit lamps are enclosed fixture with damp location rating. They are 84 CRI and come in 3000K and 5000K color temperatures.- A-Shape design with even omnidirectional light
- Base up or base down positions
- For use in enclosed luminaires
- Frosted Lens reduces glare
- UL listed for damp locations
Features
- A-Shape design with even omnidirectional light
- Base up or base down positions
- For use in enclosed luminaires
- Frosted Lens reduces glare
- UL listed for damp locations
Product Details
| Product Code | HID20/OMNI/850/LED |
| Halco Product ID | 84319 |
| UPC | 807154843190 |
| Category | LED HID Omnidirectional Retrofit Lamps |
| Technology | LED |
| Applications | Commercial/Industrial Post Top, Wall Pack, Low Bay |
| Color Temperature | 5000K |
| Watts | 20W |
| Lumens | 2865 |
| Voltage | 120-277V |
| Base | Medium (E26) |
| Dimmable | No |
| Weight (lb) | 0.75 |
| Country of Origin | CN |