Halco - HID45-CS-E26-LED - HID Hi-Lumen LED Retrofit Color & Watts Select E26 Non-Dimm
Original price
$83.64
-
Original price
$83.64
Original price
$83.64
$83.64
-
$83.64
Current price
$83.64
HID High Lumen LED Retrofit Color & Watts Selectable 3000K, 4000K or 5000K 27W, 36W or 45W Medium (E26) Base 100-277V 6300/6975/6750 Lumens 83CRI Non-Dimmable
The ProLED Select HID Retrofit series offers an efficient LED retrofit opportunity for high bays, post tops, area lights and many more with a great form factor. The CCT and wattage selectability allows for simple and easy installation. Motion Sensor Accessory For 80W, 100W and 120W Options. Commission With Remote Accessory. Replacement lamps for Outdoor and Industrial Luminaires- Clear Durable Polycarbonate Lens
- Aluminum Housing With Efficient Heat Sink Design
- Ballast Bypass Type B Lineconnect Wiring - Ballast must be bypassed
- For Use in Enclosed Luminaries
- Can be installed Vertical or Horizontal
Features
- Clear Durable Polycarbonate Lens
- Aluminum Housing With Efficient Heat Sink Design
- Ballast Bypass Type B Lineconnect Wiring - Ballast must be bypassed
- For Use in Enclosed Luminaries
- Can be installed Vertical or Horizontal
Product Details
| Product Code | HID45-CS-E26-LED |
| Halco Product ID | 82365 |
| UPC | 807154823659 |
| Category | LED HID Selectable Retrofit Lamps |
| Technology | LED |
| Applications | Commercial & Industrial, Educations, Retail, Hospitality, Outdoor |
| Color Temperature | Selectable 3000K, 4000K or 5000K |
| Watts | Selectable 27W, 36W or 45W |
| Lumens | 6300-6750 |
| Voltage | 100-277V |
| Base | Medium (E26) |
| Dimmable | No |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 1.43 |
| Country of Origin | VN |