Halco - HiLED15-830-E26 - LED HID Filament ED17 Lamp 15W 3000K E26 Base 2475 Lumens
Original price
$42.18
-
Original price
$42.18
Original price
$42.18
$42.18
-
$42.18
Current price
$42.18
LED HID Filament ED17 Lamp 15W 3000K E26 Base 2475 Lumens
These new high output HID Replacement lamps offer an easy and short payback solution to replace traditional high intensity discharge (HID) lamps. They bring all the energy efficiency and long-life benefits of LED to HID replacement, while providing instant savings. These lamps are designed with an optimal lamp size as well as light distribution with a familiar look and feel as conventional HID lamps. The unique high-power LED filament technology in a full glass bulb makes this possible. Easily retrofit for outdoor and indoor applications.- 50W equivalent
- Look and feel of conventional HID lamps
- Superior heat dissipation for both open & enclosed fixtures
- cETLus rated for wet locations
- Universal burning position, 360 ° beam angle
Features
- 50W equivalent
- Look and feel of conventional HID lamps
- Superior heat dissipation for both open & enclosed fixtures
- cETLus rated for wet locations
- Universal burning position, 360 ° beam angle
Product Details
| Product Code | HiLED15-830-E26 |
| Halco Product ID | 84895 |
| UPC | 807154848959 |
| Category | LED HID Filament Retrofit Lamp |
| Technology | LED |
| Applications | Indoor and Outdoor Applications, Office Parks, Commercial Buildings, Commercial Maintenance Facilities, Self Storage. Lamp Posts, Wall Packs, Shoe Box and Low/High Bays |
| Color Temperature | 3000K |
| Watts | 15W |
| Lumens | 2475 |
| Voltage | 120-277V |
| Base | Medium (E26) |
| Dimmable | No |
| Finish | Clear |
| Weight (lb) | 0.42 |
| Country of Origin | CN |