Halco - HiLED85S-850-EX39 - LED HID Filament ED37 60-85W 5K Select Lum 11700-16500 EX39/E39 Base
Original price
$158.21
-
Original price
$158.21
Original price
$158.21
$158.21
-
$158.21
Current price
$158.21
LED HID Filament ED37 Lamp 60W-85W 5000K Selectable Lumens (11700/13200/16500) EX39/E39 Base
These new high output HID Replacement lamps offer an easy and short payback solution to replace traditional high intensity discharge (HID) lamps. They bring all the energy efficiency and long-life benefits of LED to HID replacement, while providing instant savings. These lamps are designed with an optimal lamp size as well as light distribution with a familiar look and feel as conventional HID lamps. The unique high-power LED filament technology in a full glass bulb makes this possible. Easily retrofit for outdoor and indoor applications.- DLC 5.1 standard
- 400W equivalent
- Field Adjustable Lumens
- Look and feel of conventional HID lamps
- Superior heat dissipation for both open & enclosed fixtures
- cETLus rated for wet locations
- Universal burning position, 360 ° beam angle
Features
- DLC 5.1 standard
- 400W equivalent
- Field Adjustable Lumens
- Look and feel of conventional HID lamps
- Superior heat dissipation for both open & enclosed fixtures
- cETLus rated for wet locations
- Universal burning position, 360 ° beam angle
Product Details
| Product Code | HiLED85S-850-EX39 |
| Halco Product ID | 84909 |
| UPC | 807154849093 |
| Category | LED HID Filament Retrofit Lamp |
| Technology | LED |
| Applications | Indoor and outdoor applications, Office Parks, Commercial Buildings, Commercial Maintenance Facilities, Self Storage. Lamp posts, wall packs, shoe box and low/high bays |
| Color Temperature | 5000K |
| Watts | 60W, 68W or 85W |
| Lumens | Selectable 11700/13200/16500 |
| Voltage | 120-277V |
| Base | Mogul (EX39/E39) |
| Dimmable | No |
| Finish | Clear |
| Weight (lb) | 1.57 |
| Country of Origin | CN |