Halco - HRHB-3-LS-CS-U-BL - Hoverbay Lumen & 3-CCT Select 32K LM Adj Beam CNTL-Ready BL
HoverBay Round Highbay, Lumen Selectable (19,200-24,000-32,000lm/120W-200W), CCT Selectable (3500K- 4000K-5000K), Beam Angle Selectable, Controls Ready Bluetooth 3.5mm Jack, Universal Voltage120-277 VAC, Black Housing Gen-2
The HoverBay Round High Bay delivers high performance, flexibility, and long-term serviceability for warehouses, distribution centers, manufacturing facilities, gymnasiums, and big-box retail spaces. Field-selectable lumen output, CCT, and beam angle allow precise control of light levels and distribution. A tool-less design with swappable LED board and driver simplifies maintenance and extends product life. The powder-coated die-cast aluminum housing and impact resistant polycarbonate lens provide excellent thermal performance and durability, while an IP65 rating ensures reliable operation in dusty, humid, and wet locations. Installation is fast and versatile with a standard 6ft power cord, steel hook, and optional surface-mount U-bracket, and advanced control compatibility supports modern high-bay applications.
Features
- Lumen Selectable and 3-CCT Select 3500-4000-5000K
- 3 Adjustable Beam Angles 60Deg (Narrow Aisle), 90Deg (Standard) or 100Deg Wide)
- Tool-less access with swappable driver and LED Board for easy service
- Control Ready for Plug and Play Standalone or TruBlu Bluetooth Sensors
- High Lumen 180lm/w and High Voltage 277-480V options available-see view options
- -40C to 55C Operating Temp - Wet Location Rated - 6KV Surge Protection
- Die Cast Aluminum Housing Steel Hook Polycarbonate Lens 6ft 18/3 Shielded Cord
- Multiple Mount accessories (Pendant, Yoke, Chain, J-Box) Reflector and Guard Accessories
Product Details
| Product Code | HRHB-3-LS-CS-U-BL |
| Halco Product ID | 30405 |
| UPC | 807154304059 |
| Category | Round High Bays |
| Technology | LED |
| Applications | Warehouses, Gymnasiums, Retail Spaces, Big Box Retail, Showrooms and other large indoor environments |
| Color Temperature | Selectable 3500K, 4000K or 5000K |
| Wattage | Selectable 120W, 150W or 200W |
| Lumens | 19,200-24,000-32,000 |
| Voltage | 120-277VAC |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | Black |
| Location Rating | Wet Location |
| Warranty | 5 years |
| CRI | 80 |
| DLC | DLC 6.0 Premium |
| UL Listed | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Dimensions L | 15 |
| Dimensions W | 15 |
| Dimensions H | 6.7 |
| Weight (lb) | 3.7lbs |
| Country of Origin | TH-Thailand |