Halco - JC2/827/LED2 - LED JC Lamp 2.3W 2700K 10-15V 250L G4 40000 hours Non-Dimm
Original price
$19.89
-
Original price
$19.89
Original price
$19.89
$19.89
-
$19.89
Current price
$19.89
LED JC Lamp 2.3W watts 2700K 10-15V 250 Lumen G4 base 40000 hours 82 CRI Non-Dimmable
ProLED IP rated JC lamps feature premium lighting performance in the industry’s most durably constructed lamps. The directional output of each version ensures smooth light distribution in path lights, virtually eliminating shadows around the fixtures. Their performance, combined with the wide variety of color temperatures, lumen outputs and base types, has established the IP Series as the premier lamp in landscape lighting. Not for use in enclosed luminaires. May not be compatible with all electronic transformers. Suitable for use in sealed metal landscape luminaires; standard JC lamps require protection from elements. IP65 rated lamps are rated for use outdoors where exposed directly to water from rain or irrigation. The lamp is not submersible nor for use in enclosed luminaires. Suitable for use in sealed metal landscape luminaires.- Directional light output maximizes control and distribution
- 10-18V input voltage range
- Suitable for Landscape fixtures
- High power and SMD LED options
- Up-to 88% energy savings - 2.5W JC versus 20W Halogen
- 82 CRI for quality and consistent color rendering
Features
- Directional light output maximizes control and distribution
- 10-18V input voltage range
- Suitable for Landscape fixtures
- High power and SMD LED options
- Up-to 88% energy savings - 2.5W JC versus 20W Halogen
- 82 CRI for quality and consistent color rendering
Product Details
| Product Code | JC2/827/LED2 |
| Halco Product ID | 81109 |
| UPC | 807154811090 |
| Category | LED JC Low Voltage Lamps |
| Technology | LED |
| Applications | Landscape Landscape, Display, Hospitality |
| Color Temperature | 2700K |
| Watts | 2.3W |
| Lumens | 250 |
| Voltage | 10-15V |
| Base | G4 |
| Dimmable | No |
| Finish | Gray |
| Weight (lb) | 0.03 |
| Country of Origin | TW |