Halco - JC20/2NW/LED - LED JC Lamp 2.4W 5000K 10-18V 260L G4 20000 hours Non-Dimm
Original price
$16.57
-
Original price
$16.57
Original price
$16.57
$16.57
-
$16.57
Current price
$16.57
LED JC Lamp 2.4W watts 5000K 10-18V 260 Lumen G4 base 20000 hours 82 CRI Non-Dimmable
ProLED Traditional JC lamps proven reliability has established them as the industry standard in LED lamp sources. The omnidirectional distribution creates maximum application versatility, allowing them to be used in path lights, floodlights, deck and step lights. And the wide variety of colors, color temperatures, lumen outputs and base types, has made the Traditional JC Series the go-to lamp for industry professionals for years. May not be compatible with all electronic transformers. Not for use in enclosed luminaires. Suitable for use in sealed metal landscape luminaires; standard JC lamps require protection from elements. IP65 rated lamps are rated for use outdoors where exposed directly to water from rain or irrigation. The lamp is not submersible nor for use in enclosed luminaires. Suitable for use in sealed metal landscape luminaires.- Omnidirectional distribution for smooth, even light
- 82 CRI for quality and consistent color rendering
- Suitable for Landscape fixtures
Features
- Omnidirectional distribution for smooth, even light
- 82 CRI for quality and consistent color rendering
- Suitable for Landscape fixtures
Product Details
| Product Code | JC20/2NW/LED |
| Halco Product ID | 80815 |
| UPC | 807154808151 |
| Category | LED JC Low Voltage Lamps |
| Technology | LED |
| Applications | Residential, Commercial Accent, Display, Hospitality, Landscape, Retail |
| Color Temperature | 5000K |
| Watts | 2.4W |
| Lumens | 260 |
| Voltage | 10-18V |
| Base | G4 |
| Dimmable | No |
| Weight (lb) | 0.015 |
| Country of Origin | CN |