Halco - LHB-3-WS-40-U-EM-PIRMS - Linear Highbay 31K Lumen 220W 200W or 180W 4000K-EM-PIRMS
Original price
$460.22
-
Original price
$460.22
Original price
$460.22
$460.22
-
$460.22
Current price
$460.22
ProLED Select Linear Highbay 31000 Lumen Wattage Selectable 220W 200W 180W 4000K CCT Universal Voltage 120-277VAC with Emergency Battery Backup and Line Voltage PIR Motion Sensing
Halco's Select Linear Highbay is available with factory installed options (Emergency back up batteries and Motion Sensors). Check availability to see in stock quantities. If not in stock, then expect a longer lead time for the factory install. Contact Customer Care for estimated delivery dates. The ProLED Select Linear High Bay Series is a long life and energy efficient replacement for existing linear fluorescent or HID installations. Ideal for highbay mounting heights, the ProLED Select Linear HighBay delivers instant-on capabilities, uniform illumination, and reduced maintenance costs. Meeting specified lumen specified lumen levels is simple with ProLED Select wattage selectability. Applications include warehouse industrial store retail or gym ceiling lighting.- Base Item 30284 with Factory Installed options such as Battery Backup & Low Voltage or Line Voltage PIR Motion Sensors
- Low voltage Sensors require one Remote per installation #30292 (sold separately)
- If out of stock expect longer leadtimes
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery times
Features
- Base Item 30284 with Factory Installed options such as Battery Backup & Low Voltage or Line Voltage PIR Motion Sensors
- Low voltage Sensors require one Remote per installation #30292 (sold separately)
- If out of stock expect longer leadtimes
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery times
Product Details
| Product Code | LHB-3-WS-40-U-EM-PIRMS |
| Halco Product ID | 22186 |
| Technology | LED |
| Applications | Distribution Warehouses, Retail, Big Box Stores, Gymnasiums, Manufacturing Facilities |
| Color Temperature | 4000K |
| Watts | Selectable 220W, 200W or 180W |
| Lumens | 30000 |
| Voltage | 120-277V & 347-480V |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 16.5 |
| Country of Origin | US |