Halco - LS4-WS-CS-U-EM-PIR - LED Linear Strip 4ft Selectable Watt & CCT with EM & PIR
Original price
$359.85
-
Original price
$359.85
Original price
$359.85
$359.85
-
$359.85
Current price
$359.85
ProLED Select Linear Strip 4ft Selectable Wattage and CCT 120 277VAC 90min Emergency Battery PIR Motion Sensor
The Halco Linear Wrap Series Luminaire is a cost-effective solution for replacing pre-existing fluorescent fixtures. These maintenance-free, stainless steel LED wraps are exceptionally efficient and can be either surface or chain mounted. The durable acrylic lenses are offered in either prismatic or diffused for enhanced optical performance and visual comfort.
- Base Item 90241 with Factory Installed options such as Battery Backup and Motion Sensors
- If out of stock expect longer leadtimes
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery times
- Surface Mount Kit included with the Fixture (J-Box Adaptor, Anchors and Bolts)
- Cable Suspension Kits Sold Separately
- Daisy Chain Connector Kits for Surface and Suspended Mount Sold Separately
Features
- Base Item 90241 with Factory Installed options such as Battery Backup and Motion Sensors
- If out of stock expect longer leadtimes
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery times
- Surface Mount Kit included with the Fixture (J-Box Adaptor, Anchors and Bolts)
- Cable Suspension Kits Sold Separately
- Daisy Chain Connector Kits for Surface and Suspended Mount Sold Separately
Product Details
| Product Code | LS4-WS-CS-U-EM-PIR |
| Halco Product ID | 90253 |
| Technology | LED |
| Applications | Commercial, Industrial, Retail, Storage, Utility, Shopping Centers, Task Lighting |
| Color Temperature | Selectable 3500K, 4000K or 5000K |
| Watts | Selectable 30W, 40W or 50W |
| Lumens | 4232-6997 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 6.39 |
| Country of Origin | US |