Halco - LSA19-FR-FLED4-930-E26-D - LED Filament A19 E26 3000K 60W-equiv Frosted 3-Step Dim T20
Original price
$6.56
-
Original price
$6.56
Original price
$6.56
$6.56
-
$6.56
Current price
$6.56
LED Filament A19 Bulb Medium (E26) Base 3000K 3-Step Built In Dimming 136/450/800Lum (2/4/7W) (60W Equiv) Frosted T20 Gen-4
Halco’s Decorative LED Filament A19 Series brings together the classic look of a traditional bulb with the flexibility of modern LED technology. Featuring standard, color-selectable, and lumen-selectable models, this versatile series delivers up to 1600 lumens with a vivid 90+ CRI for vibrant, true-to-life light. Offered in warm and daylight tones, these lamps provide consistent, high-quality illumination for both decorative and everyday applications. With options for Triac or 3-step dimming, they’re an ideal choice for residential, hospitality, retail, and commercial settings where style and performance matter- Energy efficient replacement for 60W incandescent A19 bulbs
- Ideal decorative and general-purpose lighting
- Classic A-shape glass
- 90+ CRI for superior color rendering
- Turn light on and off to select between 3 brightness levels (lumen selectable)
- California Title 20 compliant
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=10, Master=60
Features
- Energy efficient replacement for 60W incandescent A19 bulbs
- Ideal decorative and general-purpose lighting
- Classic A-shape glass
- 90+ CRI for superior color rendering
- Turn light on and off to select between 3 brightness levels (lumen selectable)
- California Title 20 compliant
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=10, Master=60
Product Details
| Product Code | LSA19-FR-FLED4-930-E26-D |
| Halco Product ID | 82541 |
| UPC | 807154825417 |
| Category | LED Filament Bulbs |
| Technology | LED |
| Applications | Residential General and Decorative Lighting, Hospitality and Restaurant Lighitng, Retail Lighting and Displays, Commercial and Office Accent Lighting, Event and Specialty Lighting |
| Color Temperature | 3000K |
| Watts | Selectable 2W, 4W or 7W |
| Lumens | 136/450/800 |
| Voltage | 120V |
| Base | Medium (E26) |
| Dimmable | Yes 3-Step |
| Finish | Frosted |
| Weight (lb) | 0.138 |
| Country of Origin | CN |