Halco - LSB11-FR-FLED4-930-E12-D - LED Filament B11 E12 3000K 60W-equiv Frosted 3-Step Dim T20
Original price
$4.92
-
Original price
$4.92
Original price
$4.92
$4.92
-
$4.92
Current price
$4.92
LED Filament Bullet B11 Bulb Candelabra (E12) Base 3000K 3-Step Built In Dimming 80/300/500Lum (1.5/3/5W) (60W Equiv) Frosted T20 Gen-4
Halco’s Decorative LED Filament B11 Series blends the elegance of classic torpedo styling with the performance of modern LED technology. Featuring E12 and E26 base options, this flexible series delivers up to 800 lumens with a vivid 90+ CRI for crisp, true-to-life light. Available in fixed-output and lumen-selectable models, and offered in warm or daylight color temperatures, B11 lamps deliver consistent, high-quality illumination for decorative accent lighting. With options for Triac or 3-step dimming, they’re a stylish, energy efficient solution for residential, hospitality, and retail settings.- Energy efficient replacement for 60W incandescent B11 bulbs
- Ideal for decorative and general-purpose lighting
- Classic candelabra torpedo glass shape
- 90+ CRI for superior color rendering
- Turn light on and off to select between 3 brightness levels (lumen selectable)
- California Title 20 compliant
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=20, Master=80
Features
- Energy efficient replacement for 60W incandescent B11 bulbs
- Ideal for decorative and general-purpose lighting
- Classic candelabra torpedo glass shape
- 90+ CRI for superior color rendering
- Turn light on and off to select between 3 brightness levels (lumen selectable)
- California Title 20 compliant
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=20, Master=80
Product Details
| Product Code | LSB11-FR-FLED4-930-E12-D |
| Halco Product ID | 82571 |
| UPC | 807154825714 |
| Category | LED Filament Bulbs |
| Technology | LED |
| Applications | Chandeliers and Pendant Fixtures, Wall Sconces and Vanity Lighting, Residential Decorative Lighting, Hospitality and Restaurant Lighitng, Event and Specialty Lighting |
| Color Temperature | 3000K |
| Watts | Selectable 1.5W, 3W or 5W |
| Lumens | 80/300/500 |
| Voltage | 120V |
| Base | Candelabra (E12) |
| Dimmable | Yes |
| Finish | Frosted |
| Weight (lb) | 0.069 |
| Country of Origin | CN |