Halco - LSCA11-CL-FLED4-927-E12-D - LED Filament CA11 E12 2700K 60W-equiv Clear 3-Step Dim T20
Original price
$4.61
-
Original price
$4.61
Original price
$4.61
$4.61
-
$4.61
Current price
$4.61
LED Filament Flame Tip CA11 Bulb Candelabra (E12) Base 2700K 3-Step Built In Dimming 80/300/500Lum (1.5/3/5W) (60W Equiv) Clear T20 Gen-4
Halco’s Decorative LED Filament CA11 Series blends the charm of vintage flame-tip design with the benefits of modern LED technology. Featuring clear or frosted glass and classic filament styling, these lamps offer up to 800 lumens of crisp, high-quality light with a vibrant 90+ CRI. Available in warm and daylight tones with E12 and E26 base options, the series includes both standard and lumen-selectable models. With smooth Triac or convenient 3-step dimming, CA11 lamps are an elegant, energy-efficient solution for chandeliers, sconces, and decorative fixtures in residential, hospitality, and retail settings- Energy efficient replacement for 60W incandescent CA11 bulbs
- Ideal for decorative and general-purpose lighting
- Classic candelabra flame tip glass shape
- 90+ CRI for superior color rendering
- Turn light on and off to select between 3 brightness levels (lumen selectable)
- California Title 20 compliant
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=20, Master=80
Features
- Energy efficient replacement for 60W incandescent CA11 bulbs
- Ideal for decorative and general-purpose lighting
- Classic candelabra flame tip glass shape
- 90+ CRI for superior color rendering
- Turn light on and off to select between 3 brightness levels (lumen selectable)
- California Title 20 compliant
- Pack Qty: Single Box=1, Inner-Carton=20, Master=80
Product Details
| Product Code | LSCA11-CL-FLED4-927-E12-D |
| Halco Product ID | 82612 |
| UPC | 807154826124 |
| Category | LED Filament Bulbs |
| Technology | LED |
| Applications | Antique and Vintage Chandeliers, Decorative Wall Sconces, Residential Accent and Ambient Lighting, Hospitality and Restaurant Lighitng, Historic and Specialty Venues |
| Color Temperature | 2700K |
| Watts | Selectable 1.5W, 3W or 5W |
| Lumens | 80/300/500 |
| Voltage | 120V |
| Base | Candelabra (E12) |
| Dimmable | Yes 3-Step |
| Finish | Clear |
| Weight (lb) | 0.08 |
| Country of Origin | CN |