Halco - LWA-4-WS-CS-U-BBU-MS - LED Architectural Linear Wrap 4' Select Watt & CCT - EM&MS
Original price
$384.59
-
Original price
$384.59
Original price
$384.59
$384.59
-
$384.59
Current price
$384.59
ProLED Select Linear Wrap 4ft Selectable Wattage and CCT 120-277VAC with 90min Battery Backup and Microwave Motion Sensor
The ProLED Select Linear Architectural Wrap Fixture will be a new addition to our already successful ProLED Linear Wrap family. This fixture features multiple mounting options, a simple 'snap on' lens and a large wiring compartment making installation a breeze. They will be available in 2ft and 4ft housings and are CCT Selectable and Wattage Selectable. This ProLED Select Linear Architectural Wrap provides optimal performance and versatility and is an ideal solution for general ambient lighting in Commercial applications.- Base Item 90381 with Factory Installed options such as Battery Backup and Motion Sensors
- If out of stock expect longer leadtimes
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery times
Features
- Base Item 90381 with Factory Installed options such as Battery Backup and Motion Sensors
- If out of stock expect longer leadtimes
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery times
Product Details
| Product Code | LWA-4-WS-CS-U-BBU-MS |
| Halco Product ID | 100011 |
| Technology | LED |
| Applications | office buildings, retail spaces, storage, industrial spaces |
| Color Temperature | Selectable 3500K, 4000K or 5000K |
| Watts | Selectable 20W, 30W or 40W |
| Lumens | 2600 - 5235 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Weight (lb) | 7.05 |
| Country of Origin | US |