Halco - MBUL-10-50-U-BZ - Mini Bullet Flood 10W 5000K Univ Mount Bronze Finish
Original price
$28.14
-
Original price
$28.14
Original price
$28.14
$28.14
-
$28.14
Current price
$28.14
Mini Bullet Flood 10W 5000K Universal Mounting Location 120 277V Bronze Finish
The Mini Bullet Flood provides premium performance for increased safety and security. Featuring an efficient 10W LED floodlight supplying full light protection. With a sleek modern design and robust weather proof construction, the Mini Bullet is ideal for outdoor applications.- Toolless adjustable head for precise illumination
- Reliable high lumen output and efficient COB LED
- Adjustable visors to prevent glare
- Multiple color temperatures
- Quick and easy installation
- Multiple finishes
Features
- Toolless adjustable head for precise illumination
- Reliable high lumen output and efficient COB LED
- Adjustable visors to prevent glare
- Multiple color temperatures
- Quick and easy installation
- Multiple finishes
Product Details
| Product Code | MBUL-10-50-U-BZ |
| Halco Product ID | 24952 |
| UPC | 807154249527 |
| Category | Mini Bullet Floods |
| Technology | LED |
| Applications | Distribution Commercial, Industrial, Retail, Storage, Utility, Shopping Centers, Task Lighting, Security Building lighting |
| Color Temperature | 5000K |
| Watts | 10W |
| Lumens | 1284 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | No |
| Finish | Bronze |
| Weight (lb) | 0.55 |
| Country of Origin | VN |