Halco - MR16M5-940-GU5.3-LED - LED MR16 Flood 5W 4000K GU5.3 Base 40Deg 12V 400L Dimm
Original price
$6.48
-
Original price
$6.48
Original price
$6.48
$6.48
-
$6.48
Current price
$6.48
LED MR16 Flood 5W 4000K GU5.3 Base 40Deg 12V 400 Lumens Dimmable 25K Hours 40W-equiv
Energy efficient and long-life alternative to Halogen lamps- Energy efficient replacement for 40W Halogen MR16
- Same compact form factor as Halogen
- 90+ CRI for superior color rendering
- Medium Flood 40 Degrees
- California Title 20 compliant
Features
- Energy efficient replacement for 40W Halogen MR16
- Same compact form factor as Halogen
- 90+ CRI for superior color rendering
- Medium Flood 40 Degrees
- California Title 20 compliant
Product Details
| Product Code | MR16M5-940-GU5.3-LED |
| Halco Product ID | 20014 |
| UPC | 807154200146 |
| Category | LED MR (Multifaceted Reflector) Floods |
| Technology | LED |
| Applications | Commercial, Retail, Hospitality Hospitality, Retail, Office, Medical for Tracking or Spotlighting applications |
| Color Temperature | 4000K |
| Watts | 5W |
| Lumens | 400 |
| Voltage | 12V |
| Base | GU5.3 |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 0.05 |
| Country of Origin | CN |