Halco - PAR36FL17/827/LED - LED PAR36 or AR111 Flood 17W 2700K Dim 32Deg MP Term 12V
Original price
$46.63
-
Original price
$46.63
Original price
$46.63
$46.63
-
$46.63
Current price
$46.63
LED PAR36 or AR111 Base Flood 17W 2700K Dimmable 32 Degree MP Term 12V - 1000 Lumen - 40000 hours - 80CRI
Replaces traditional AR111 Halogen lamps or PAR36 Halogen lamps. Improved efficiency by lowering wattage consumption and increasing light output. Saves up-to 81% in energy costs versus Halogen lamps. Multi-purpose base for slip-on or screw terminal connections. 2700K color temperature for warm white illumination. 40,000+ hour life results in lower maintenance costs over time. RoHS Compliant- Multi-purpose terminal base allows the lamp to replace either PAR36 or AR111 lamps
- Energy efficient and long-life alternative to 50W and 75W halogen lamps
- Ideal for retail, museums and commercial spot or general lighting
Features
- Multi-purpose terminal base allows the lamp to replace either PAR36 or AR111 lamps
- Energy efficient and long-life alternative to 50W and 75W halogen lamps
- Ideal for retail, museums and commercial spot or general lighting
Product Details
| Product Code | PAR36FL17/827/LED |
| Halco Product ID | 80863 |
| UPC | 807154808632 |
| Category | LED PAR Floods |
| Technology | LED |
| Applications | Commercial, Residential, Hospitality, Retail Accent, Display, Retail |
| Color Temperature | 2700K |
| Watts | 17W |
| Lumens | 1000 |
| Voltage | 12V |
| Base | MP Term |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | Gray |
| Weight (lb) | 0.46 |
| Country of Origin | TW |