Halco - PFL-20-30-U-WH - Patrol Security Flood With Motion Sensor 20W 3000K White
Original price
$61.28
-
Original price
$61.28
Original price
$61.28
$61.28
-
$61.28
Current price
$61.28
Patrol Security Flood With Motion Sensor 20W 3000K Universal Mounting Location White Finish 120 277V
The ProLED Patrol Security Flood provides premium performance for increased safety and security. Featuring two efficient 10W LED floodlights paired with a PIR motion sensor, supplying full light protection. The Patrol Security Flood features a sleek modern design, offering high quality environmental protection with its robust design ideal for outdoor applications.- Multi axis heads for precise illumination
- Reliable high lumen output and efficient COB LED
- Adjustable visors to prevent glare
- Multiple color temperatures
- Quick and easy installation
- Multiple finishes
Features
- Multi axis heads for precise illumination
- Reliable high lumen output and efficient COB LED
- Adjustable visors to prevent glare
- Multiple color temperatures
- Quick and easy installation
- Multiple finishes
Product Details
| Product Code | PFL-20-30-U-WH |
| Halco Product ID | 24955 |
| UPC | 807154249558 |
| Category | Security Floods |
| Technology | LED |
| Applications | Distribution Commercial, Industrial, Retail, Storage, Utility, Shopping Centers, Task Lighting, Security Building lighting |
| Color Temperature | 3000K |
| Watts | 20W |
| Lumens | 2717 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | No |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 1.87 |
| Country of Origin | VN |