Halco - PL9V-8CS-HYBM-2P-LED - LED 2-Pin Plug-in 8.5W Vert CCT Select Hybrid-Typ-A+Typ-B
Original price
$23.02
-
Original price
$23.02
Original price
$23.02
$23.02
-
$23.02
Current price
$23.02
LED 2-Pin Plug-in 8.5Ww Vertical Color Selectable 3000K-3500K-4000K Hybrid - Type A Magnetic Ballast + Type B Non-Dimmable
- Which SKUs are dimmable? The 4-pin SKUs, while in Type A (BCO – Ballast Compatible) installations, can dim in combination with dimming fluorescent ballasts.
- Which SKUs can be used in both Type A and Type B (Hybrid) applications? Any SKU with “HYBE†or “HYBM†in the product code are hybrid capable. HYBM lamps are compatible with magnetic ballasts and HYBE with electronic ballasts.
- Can I use the 2pin lamps in a 4pin socket? A 2-pin lamp can be used in a 4pin socket while operating without a ballast (Type B).
The LED plug in family offers a full line of products to meet the needs of any application. Halco's plug in line offers color selectable, hybrid, high lumen output (vertical or horizontal), and omni-directional options that are available in a variety of color temperatures and lumen output ranges. These efficient, versatile, and long lasting LED plug in lamps are the perfect replacement option for fluorescent double or triple biax products that are still heavily used through the market
- Hybrid installation (Type A - Electronic Ballast Compatible + Type B Ballast Bypass
- Color Selectable
- Vertical lamp directs output downwards for efficient distribution
- Fits G24d Sockets
- 50,000 hour life resulting in lower maintenance costs over time
Features
- Hybrid installation (Type A - Electronic Ballast Compatible + Type B Ballast Bypass
- Color Selectable
- Vertical lamp directs output downwards for efficient distribution
- Fits G24d Sockets
- 50,000 hour life resulting in lower maintenance costs over time
Product Details
| Product Code | PL9V-8CS-HYBM-2P-LED |
| Halco Product ID | 82163 |
| UPC | 807154821631 |
| Category | LED CFL Replacement Plug-ins |
| Technology | LED |
| Applications | Commercial, Retail, Hospitality Hospitality, Retail, Office, Medical |
| Color Temperature | Selectable 3000K, 3500K or 4000K |
| Watts | 8.5W |
| Lumens | 1150-1120-1150 |
| Voltage | 120-277V |
| Base | G24D |
| Dimmable | No |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 0.26 |
| Country of Origin | TH |