Halco - PLL17-830-BYP-LED - LED Bypass Linear Plug-In Type B 17W 3000K 2G11 2050L
Original price
$14.18
-
Original price
$14.18
Original price
$14.18
$14.18
-
$14.18
Current price
$14.18
LED Bypass Linear Plug-In (Type B) 17W watts 3000K 2G11 base 120-277V 2050 lumens 83 CRI Non-Dimmable 50000 hours
The linear LED Plug-in, available in either LineConnect or QuickConnect, is an efficient, long lasting replacement for traditional fluorescent lamps. They are available in Type A and Type B wiring options. Operates on 120-277V Line Voltage.- Coated Glass Construction
- cUL Approved for Damp Locations
- For use in Enclosed Luminaires
- >83 CRI
Features
- Coated Glass Construction
- cUL Approved for Damp Locations
- For use in Enclosed Luminaires
- >83 CRI
Product Details
| Product Code | PLL17-830-BYP-LED |
| Halco Product ID | 82349 |
| UPC | 807154823499 |
| Category | LED Linear Plug-ins |
| Technology | LED |
| Applications | COMMERCIAL, RESIDENTIAL ACCENT, DISPLAY, EDUCATION, HEALTHCARE, HOSPITALITY,OFFICE, RETAIL |
| Color Temperature | 3000K |
| Watts | 17W |
| Lumens | 2050 |
| Voltage | 120-277V |
| Base | 2G11 |
| Dimmable | No |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 0.4 |
| Country of Origin | TH |