Halco - PLT17V-835-BCO-4P-LED-D - LED 4-Pin Plug-in 17W Vertical 3500K Type A Dimmable
Original price
$31.44
-
Original price
$31.44
Original price
$31.44
$31.44
-
$31.44
Current price
$31.44
LED 4-Pin Plug-in 17W Vertical 3500K Ballast Compatible Type A Dimmable
- Which SKUs are dimmable? The 4-pin SKUs, while in Type A (BCO – Ballast Compatible) installations, can dim in combination with dimming fluorescent ballasts.
- Which SKUs can be used in both Type A and Type B (Hybrid) applications? Any SKU with “HYBE†or “HYBM†in the product code are hybrid capable. HYBM lamps are compatible with magnetic ballasts and HYBE with electronic ballasts.
- Can I use the 2pin lamps in a 4pin socket? A 2-pin lamp can be used in a 4pin socket while operating without a ballast (Type B).
The LED plug in family offers a full line of products to meet the needs of any application. Halco's plug in line offers color selectable, hybrid, high lumen output (vertical or horizontal), and omni-directional options that are available in a variety of color temperatures and lumen output ranges. These efficient, versatile, and long lasting LED plug in lamps are the perfect replacement option for fluorescent double or triple biax products that are still heavily used through the market
- Fluorescent Triple Biax Replacement
- Type A - Ballast Compatible
- Horizontal lamp base rotates for proper orientation in luminaire
- Fits G24q and GX24q Sockets
- 50,000 hour life resulting in lower maintenance costs over time
Features
- Fluorescent Triple Biax Replacement
- Type A - Ballast Compatible
- Horizontal lamp base rotates for proper orientation in luminaire
- Fits G24q and GX24q Sockets
- 50,000 hour life resulting in lower maintenance costs over time
Product Details
| Product Code | PLT17V-835-BCO-4P-LED-D |
| Halco Product ID | 82153 |
| UPC | 807154821532 |
| Category | LED CFL Replacement Plug-ins |
| Technology | LED |
| Applications | Commercial, Retail, Hospitality Hospitality, Retail, Office, Medical |
| Color Temperature | 3500K |
| Watts | 17W |
| Lumens | 1900 |
| Voltage | 120-277V |
| Base | G24Q |
| Dimmable | Yes Type A Mode |
| Finish | White |
| Weight (lb) | 0.6 |
| Country of Origin | TH |