Halco - S14BLU1C/LED - LED Sign S14 Lamp Blue 1.4W Blue 120VL E26 25Khr Dimm
Original price
$9.03
-
Original price
$9.03
Original price
$9.03
$9.03
-
$9.03
Current price
$9.03
LED Sign S-Type S14 Lamp Blue 1.4W watts Blue 120V Lumen Medium (E26) base 25000 hours 82 CRI Dimmable
Ideal LED solution for replacing Incandescent or Cold Cathode sign lamps. For outdoor signs and retail applications.- Long Life Reduces Maintenance Cost
- Designed for Rapidly Flashing Sign Applications
- IP65 Rated Water Resistant
- UL Listed for wet locations
- Dimmable
Features
- Long Life Reduces Maintenance Cost
- Designed for Rapidly Flashing Sign Applications
- IP65 Rated Water Resistant
- UL Listed for wet locations
- Dimmable
Product Details
| Product Code | S14BLU1C/LED |
| Halco Product ID | 80518 |
| UPC | 807154805181 |
| Category | LED Sign Lamps (S-Type) |
| Technology | LED |
| Applications | Residential, Commercial, Outdoor Signs, Outdoor application |
| Color Temperature | Blue |
| Watts | 1.4W |
| Voltage | 120V |
| Base | Medium (E26) |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Weight (lb) | 0.1312 |
| Country of Origin | TW |