Halco - S14RED1C/LED - LED Sign S14 Lamp Red 1.4W 120VL E26 25K-hr Dimm
Original price
$9.03
-
Original price
$9.03
Original price
$9.03
$9.03
-
$9.03
Current price
$9.03
LED Sign S-Type S14 Lamp Red 1.4W watts 120V Lumen Medium (E26) base 25000 hours Dimmable
Ideal LED solution for replacing Incandescent or Cold Cathode sign lamps. For outdoor signs and retail applications.- Long Life Reduces Maintenance Cost
- Designed for Rapidly Flashing Sign Applications
- IP65 Rated Water Resistant
- UL Listed for wet locations
- Dimmable
Features
- Long Life Reduces Maintenance Cost
- Designed for Rapidly Flashing Sign Applications
- IP65 Rated Water Resistant
- UL Listed for wet locations
- Dimmable
Product Details
| Product Code | S14RED1C/LED |
| Halco Product ID | 80517 |
| UPC | 807154805174 |
| Category | LED Sign Lamps (S-Type) |
| Technology | LED |
| Applications | Residential, Commercial, Outdoor Signs, Outdoor application |
| Color Temperature | Red |
| Watts | 1.4W |
| Voltage | 120V |
| Base | Medium (E26) |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Weight (lb) | 0.1312 |
| Country of Origin | TW |