Halco - S14YEL1C/LED - LED Sign S14 Lamp Yellow 1.4W 120VL E26 25K-hr Dimm
Original price
$9.03
-
Original price
$9.03
Original price
$9.03
$9.03
-
$9.03
Current price
$9.03
LED Sign S-Type S14 Lamp Yellow 1.4W watts 120V Medium (E26) base 25000 hours Dimmable
Ideal LED solution for replacing Incandescent or Cold Cathode sign lamps. For outdoor signs and retail applications.- Long Life Reduces Maintenance Cost
- Designed for Rapidly Flashing Sign Applications
- IP65 Rated Water Resistant
- UL Listed for wet locations
- Dimmable
Features
- Long Life Reduces Maintenance Cost
- Designed for Rapidly Flashing Sign Applications
- IP65 Rated Water Resistant
- UL Listed for wet locations
- Dimmable
Product Details
| Product Code | S14YEL1C/LED |
| Halco Product ID | 80520 |
| UPC | 807154805204 |
| Category | LED Sign Lamps (S-Type) |
| Technology | LED |
| Applications | Residential, Commercial, outdoor Signs, Outdoor application |
| Color Temperature | Yellow |
| Watts | 1.4W |
| Voltage | 120V |
| Base | Medium (E26) |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Weight (lb) | 0.1312 |
| Country of Origin | TW |