Halco - SAL-240-T4-50-U - SekTor Area Light 240W Type 4 5000K Bronze
Original price
$333.98
-
Original price
$333.98
Original price
$333.98
$333.98
-
$333.98
Current price
$333.98
SekTor Area Light 240W Type 4 5000K 120-277V Bronze
The SekTor Area Light offers a modern, sleek diecast design which optimizes heat dissipation and thermal flow. The SekTor Area Light comes standard with a pre-installed, easy access controls port that readily accepts the quick connect DC motion sensor. With multiple installer friendly mounting options and hundreds of possible configurations, the SekTor Area Light is a great solution for almost any site lighting application including parking lots, garage or exterior pole lighting.- Made to Order Item
- Multiple Mounting Options-see related items
- Easy Control Solutions
- Superior Optical Performance
- High Efficacy at >145LPW
Features
- Made to Order Item
- Multiple Mounting Options-see related items
- Easy Control Solutions
- Superior Optical Performance
- High Efficacy at >145LPW
Product Details
| Product Code | SAL-240-T4-50-U |
| Halco Product ID | 100067 |
| Technology | LED |
| Applications | Commercial & Industrial Flood & Area Lighting |
| Color Temperature | 5000K |
| Watts | 240W |
| Lumens | 34829 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | Yes |
| Finish | Textured Bronze |
| Weight (lb) | 21.12 |
| Country of Origin | US |