Halco - SAL-300-T5-40-U-7PR - SekTor Area Light 300W Type 5 4K Bronze & Photocell & Cap
Original price
$428.98
-
Original price
$428.98
Original price
$428.98
$428.98
-
$428.98
Current price
$428.98
SekTor Area Light 300W Type 5 4000K 120-277V Bronze with Photocell & Shorting Cap
The SekTor Area Light offers a modern, sleek diecast design which optimizes heat dissipation and thermal flow. The SekTor Area Light comes standard with a pre-installed, easy access controls port that readily accepts the quick connect DC motion sensor. With multiple installer friendly mounting options and hundreds of possible configurations, the SekTor Area Light is a great solution for almost any site lighting application including parking lots, garage or exterior pole lighting.- Base item 24867 with factory options such as Photocell & High Voltage
- Multiple Mounting and Shield Options sold separately
- If out of stock expect longer leadtimes
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery times
Features
- Base item 24867 with factory options such as Photocell & High Voltage
- Multiple Mounting and Shield Options sold separately
- If out of stock expect longer leadtimes
- Contact Customer Support (1-800-677-3334) for estimated delivery times
Product Details
| Product Code | SAL-300-T5-40-U-7PR |
| Halco Product ID | 100108 |
| Technology | LED |
| Applications | Commercial Flood & Area Lighting |
| Color Temperature | 4000K |
| Watts | 300W |
| Lumens | 43774 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | Yes |
| Finish | Textured Bronze |
| Weight (lb) | 23.1 |
| Country of Origin | US |