Halco - SFL-300-50-U-KN - SekTor Flood 300W 5000K Slipfit Knuckle Mount
Original price
$414.07
-
Original price
$414.07
Original price
$414.07
$414.07
-
$414.07
Current price
$414.07
SekTor Flood 300W 5000K Slipfit Knuckle Mount 120 277V Universal Mounting Location
The SekTor Flood is a high-performance luminaire that is designed for high lumen flood and site lighting applications. The slim diecast design features an integrated heat sink, poly carbonate TIR lens and multiple mounting options. With ProLED Select technology, the SekTor 150W and 200W models allow the user to select between three different color temps. The 300W model is available in 4000K & 5000K static color temps. With multiple lumen and mounting options, the SekTor Flood series is the right fit for almost any outdoor lighting application.- 3 Available Wattages
- Selectable Color Temperatures
- 0-10V Dimming
- IP65
- 5 Year Warranty
- Universal Mounting Location
Features
- 3 Available Wattages
- Selectable Color Temperatures
- 0-10V Dimming
- IP65
- 5 Year Warranty
- Universal Mounting Location
Product Details
| Product Code | SFL-300-50-U-KN |
| Halco Product ID | 24907 |
| UPC | 807154249077 |
| Category | Flood Lighting |
| Technology | LED |
| Applications | Distribution Commercial, Industrial, Retail, Storage, Utility, Shopping Centers, Task Lighting, Security Building lighting |
| Color Temperature | 5000K |
| Watts | 300W |
| Lumens | 43184 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | Bronze |
| Weight (lb) | 23.5 |
| Country of Origin | VN |