Halco - SFLD3-HLS-CS-U-BZ-3PR - Sektor Flood Lumen Select 13-22KL/100-150W Adj Beam Angle PC WH 3PR
Original price
$210.35
-
Original price
$210.35
Original price
$210.35
$210.35
-
$210.35
Current price
$210.35
LED Sektor Floodlight Bronze with Lens Shift Technology Lumen Selectable (13000-22200Lm/100-125-150W) Color Selectable (3K-4K-5K) 120-277VAC 0-10V Dimming Adj Beam Angle 55 75 or 90 Deg 3Pin Receptacle Slip Fitter & Trunnion Mount
The Sektor Lens-Shift 5 way adjustable LED Flood Light Series (SFLD) delivers industry leading lens shift technology that seamlessly moves between a NEMA 5 to a NEMA 7 light distribution pattern with a simple twist of a dial. Excellent lumen efficacy and quick adjust between luminous output and color selection result in faster field adjustments for the right delivered light every time. Multiple mounting options in one box and standard daylight sensing simplify ordering. Designed for use in distribution centers, commercial space, industrial, retail locations, storage facilities, utilities, general shopping centers, signage, security and other general lighting. LPF is a best in class all-in-one powerful and efficient line of outdoor flood lights.- Lens Shift technology (NEMA 6Hx7V or 6Hx6V or 7Hx6V)
- Wattage Selectable (100W-125W-150W)
- Color Selectable (3000K-4000K-5000K)
- NEMA 3pin recepticle
- Slipfitter for mounting on 2 3/8" tenon with 180 ° adjustability and trunnion mount
Features
- Lens Shift technology (NEMA 6Hx7V or 6Hx6V or 7Hx6V)
- Wattage Selectable (100W-125W-150W)
- Color Selectable (3000K-4000K-5000K)
- NEMA 3pin recepticle
- Slipfitter for mounting on 2 3/8" tenon with 180 ° adjustability and trunnion mount
Product Details
| Product Code | SFLD3-HLS-CS-U-BZ-3PR |
| Halco Product ID | 22909 |
| UPC | 807154229093 |
| Category | Flood Lighting |
| Technology | LED |
| Applications | Distribution Commercial, Industrial, Retail, Storage, Utility, Shopping Centers, Task Lighting, Security Building lighting |
| Color Temperature | Selectable 3000K, 4000K or 5000K |
| Watts | Selectable 100W, 125W or 150W |
| Lumens | 13,000- 22,200 |
| Voltage | 120-277VAC |
| Dimmable | Yes (0-10V) |
| Finish | White Power Coat |
| Weight (lb) | 11.9 |
| Country of Origin | VN |