Halco - SKWP-26-FS-U - SekurPak Wallpack 26W Field Color Selectable Unv 120-277
Original price
$69.73
-
Original price
$69.73
Original price
$69.73
$69.73
-
$69.73
Current price
$69.73
SekurPak Wallpack 26W Field Color Selectable Unv 120-277
The ProLED Select SekurPak boasts a rugged, yet slim architectural form factor that provides incredibly efficient and high-quality illumination. The SekurPak features ProLED Select CCT field selectable technology, as well as an integral dusk-to-dawn photocell that can be enabled or disabled based on requirement. With these distinct features, the SekurPak is an ideal solution for all commercial, industrial, and multi-residential security lighting applications.- Multiple wattages
- Selectable 3000K, 4000K and 5000K color temperature
- Die cast aluminum housing
- Frosted polycarbonate lens
- UL listed for wet locations
- 5 year warranty
Features
- Multiple wattages
- Selectable 3000K, 4000K and 5000K color temperature
- Die cast aluminum housing
- Frosted polycarbonate lens
- UL listed for wet locations
- 5 year warranty
Product Details
| Product Code | SKWP-26-FS-U |
| Halco Product ID | 10452 |
| UPC | 807154104529 |
| Category | Mini Wallpacks |
| Technology | LED |
| Applications | CandI, E-Commerce, Distribution Warehouses, Entryways, Perimeter, Security, Shopping Centers, Schools, and Apartments |
| Color Temperature | Selectable 3000K, 4000K or 5000K |
| Watts | 26W |
| Lumens | 2860-3510 |
| Voltage | 120-277V |
| Dimmable | No |
| Finish | Bronze |
| Weight (lb) | 2 |
| Country of Origin | VN |