Halco - T8U6-FR13-850-HYB-LED - LED T8 6" U-Bend 13W 5000K DuoConnect Type A-B Med Bi-Pin
Original price
$22.14
-
Original price
$22.14
Original price
$22.14
$22.14
-
$22.14
Current price
$22.14
LED T8 6in U-Bend Tube 13W 5000K DuoConnect Type A-B 110-277V 2000 Lumen 50000 hrs Medium Bi-Pin (G13) Base 83 CRI
The DuoConnect LED T8 U-Bend lamp provides premium performance solution designed to work strainght out of the package. Delivering over 1950 lumens, it is compatible for both direct ballast and bypass applications. With its unique design, these long lasting LED lamps provide incredible light distribution alon with energy-savings and a hassle-free quick, and easy installation. The Duo Connect LED T8 U-Bend ensures efficiency while decreasing inventory costs and minimizing maintenance.- Quick and easy installation
- Compatible with most electronic instant start T8 Ballast
- Suitable for use in enclosed recessed fixtures
Features
- Quick and easy installation
- Compatible with most electronic instant start T8 Ballast
- Suitable for use in enclosed recessed fixtures
Product Details
| Product Code | T8U6-FR13-850-HYB-LED |
| Halco Product ID | 82377 |
| UPC | 807154823772 |
| Category | T8 Ubend |
| Technology | LED |
| Applications | Residential, Commercial Hospitality, Retail, Food Service, Office, Medical, Education |
| Color Temperature | 5000K |
| Watts | 13W |
| Lumens | 2000 |
| Voltage | 120-277V |
| Base | Medium Bi-Pin (G13) |
| Dimmable | Yes Type A Mode |
| Weight (lb) | 0.6 |
| Country of Origin | VN |